Kripto Para Haberleri

2022-2023’te En İyi 6 Kripto Para Trendi

2022-2023’te En İyi 6 Kripto Para Trendi

En iyi kripto para trendlerinin sıcak bir konu haline gelmesinin nedeni, son birkaç yılda sektördeki hızlı değişimlerdir. Dürüst olmak gerekirse, kripto para birimi 2009’da dünyaya ilk tanıtıldığı zamandan çok yol kat etti.

İlk günlerde, öncelikle paraları üzerinde hükümet kontrolünden kaçınmak isteyen teknoloji meraklıları tarafından kullanılıyordu. Diğerleri onu karanlık ağda işlem yapmak için kullandı. Zamanla, kripto para birimi daha yaygın hale geldi ve şimdi dünyanın her yerindeki insanlar tarafından hem büyük hem de küçük işlemler yapmak için kullanılıyor.

Geçen yıl, 2021’de devasa olacak bazı kripto para trendlerini analiz ettik. Gerçekten de tüm yıl boyunca kripto bloglarında ve kripto haber web sitelerinde manşet oldukları doğrulandı .

Şimdi aynı alıştırmayı yapacağız, bu sefer 2022 ve 2023’te kripto para piyasasına hakim olacağına inandığımız altı trende bakacağız.

1. Kripto para düzenlemeleri

Bakın – uzun zamandır hükümetler kripto para birimiyle nasıl başa çıkacaklarını bulmaya çalışıyorlar. Bir yandan, hem işletmelere hem de bireylere sunduğu inanılmaz potansiyeli görüyorlar. Öte yandan, üzerinde sahip oldukları kontrol eksikliğinden endişe duyuyorlar.

Sonuç olarak, tüm dünyada çok sayıda farklı düzenlemenin uygulandığını görüyoruz. Bazı ülkeler kripto para birimi borsalarını düzenlemeyi tercih ederken, diğerleri tam yasakları tercih ediyor. Durum ne olursa olsun, hükümetlerin kripto para birimini ciddiye almaya başladığı açık.

Dikkatinizi Çekebilir: Web 3.0 Nedir: Geleceğin İnterneti

2022 ve sonrasında kripto para düzenlemelerinden tam olarak ne bekleyebileceğimizi tahmin etmek zor çünkü her ülkenin bu tür varlıkları çevreleyen kendi kural ve düzenlemeleri olacak. Bununla birlikte, hükümetlerin kripto işlemlerinde vergi uygulamaya nasıl bakabilecekleri hakkında bazı konuşmalar yapıldı. Diğerleri, kripto kullanıcılarının herhangi bir işlem veya satın alma yapmadan önce ilgili makamlara kaydolmalarını isteyebilir. Hükümetler gelecekte kripto para birimini nasıl düzenlemeyi seçerse seçsin, kesin olan bir şey var: her zamankinden daha fazla dahil olacaklar.

Hükümetler Neden Kripto Pazarını Düzenlemekle İlgilenir?

Hükümetler, birçok farklı nedenden dolayı kripto pazarını düzenlemekle ilgileniyorlar. İlk olarak, çok popüler ve yaygın hale gelmeden önce bu yeni teknolojiyi ele almak istiyorlar. İkinci olarak, vatandaşlarını olası dolandırıcılık veya kripto para birimiyle bağlantılı diğer mali suç türlerinden de korumak istiyorlar. Son olarak, Bitcoin ve Ethereum gibi dijital para birimleri kullanılarak gerçekleştirilebilecek kara para aklama faaliyetlerinin yanı sıra vergi kaçakçılığından da endişe duyuyorlar.

2022 ve 2023’e girerken, tüm dünyada daha fazla kripto para birimi düzenlemesinin uygulandığını görmeyi bekleyebiliriz. Bazı ülkeler bunu tamamen yasaklamaya çalışabilirken, diğerleri daha pratik bir yaklaşım benimseyecek. Durum ne olursa olsun, bunun hükümetlerin daha uzun süre görmezden gelmeyecekleri bir konu olduğu açıktır.

Bu sizin için ne anlama geliyor?

Kripto para birimine yatırım yapmak veya ticaret yapmakla ilgileniyorsanız, bu gelişmelere dikkat etmeniz önemlidir. Ülkeniz kripto para birimlerini tamamen yasaklamaya karar verirse, bunun dünya çapında başkalarıyla nasıl iş yaptığınız üzerinde büyük etkileri olabilir. Bununla birlikte, kripto dostu düzenlemeler getirmeyi seçerlerse, bu aslında ilgili herkes için iyi bir şey olabilir.

Sonuç olarak, herhangi bir büyük yatırım yapmadan önce ülkenizde olup bitenlerden haberdar olmanız gerekiyor. Yeni yasalar çıkarıldığında hazırlıksız yakalanmak istemezsiniz!

2. Kripto Metaverse ve GameFi

Bu, 2022 ve 2023’te yakından izlediğimiz en önemli kripto trendlerinden biri. Geçen yıl ya da öylesine, yeni bir sanal dünya yaratmak için Blockchain teknolojisinin nasıl kullanılabileceği hakkında çok fazla konuşma yapıldı. “Kripto Metaverse”. Bu aslında, kullanıcıların tıpkı eBay veya Amazon’da olduğu gibi farklı varlıkları alıp satabilecekleri dijital bir dünyadır.

Halihazırda bu tür bir sanal dünyayı başlatan birkaç platform var ve daha fazlası yakın gelecekte piyasaya sürülecek. Facebook zaten Meta Platforms Inc olarak yeniden markalaştı. Bu, bu teknoloji devinin Kripto Metaverse alanına büyük bir şekilde gireceği anlamına geliyor.

Kripto Metaverse ve GameFi
Kripto Metaverse ve GameFi

Bu trend hakkında gerçekten ilginç olan şey, sadece oyuncular veya teknoloji meraklıları için olmamasıdır. Aslında, Crypto Metaverse kervanına şimdiden katılan birkaç ana akım şirket var. Şu anda Metaverse hisse senetleri ticareti yapan şirketlerin listesi aşağıdadır:

 • Meta Platformlar A.Ş. (FB)
 • Nvidia Corp. (NVDA)
 • Qualcomm Inc. (QCOM)
 • Unity Software Inc. (U)
 • Roblox Corp. (RBLX
 • Autodesk Inc. (ADSK)
 • Microsoft Corp. (MSFT)

Bunların teknoloji dünyasının devleri olduğu düşünüldüğünde, Crypto Metaverse’in burada kalacağı açık. Önümüzdeki yıllarda daha fazla şirketin dahil olduğunu görmeyi bekleyebiliriz.

Bu sizin için ne anlama geliyor?

Sanal gerçeklik veya oyunla ilgileniyorsanız, kesinlikle bu trendi takip etmelisiniz. Crypto Metaverse, yeni ve yenilikçi oyun deneyimleri için çok fazla potansiyel sunuyor. Ek olarak, hisse senedi veya yatırım hayranıysanız, Metaverse piyasasına dahil olmayı da düşünmelisiniz. Hala erken günler, bu yüzden büyüme için çok yer var!

3. NFT’ler (Fungible Olmayan Jetonlar)

2022 ve 2023’te dört gözle bekleyeceğimiz kripto piyasası trendleri listemiz, değiştirilemez tokenlerden (NFT’ler) bahsetmeden tamamlanmış sayılmaz. Bunların popülaritesi geçen yıl patladı ve yakın zamanda herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyorlar. Burada kontrol edebileceğiniz gibi herkes bir NFT oluşturabilir .

NFT’ler, sanat eserlerinden gayrimenkullere kadar her şeyi temsil edebilen dijital varlıklardır. Bunlara olan talep, OpenSea, Rarible ve Superrare gibi platformlarda CryptoKitties ve NBA Top Shots gibi koleksiyonların popülaritesindeki son patlamadan kaynaklandı.

“Mevcut olmayan” terimi, başka bir şeyle değiştirilemeyen veya değiştirilemeyen bir şey anlamına gelir. Bu, her bir NFT’nin yalnızca bir benzersiz öğeyi tutabileceğinden, sanat eserleri gibi öğeleri temsil etmek için ideal hale getirir.

NFT'ler (Fungible Olmayan Jetonlar)
NFT’ler (Fungible Olmayan Jetonlar)

Bu trendle ilgili gerçekten ilginç olan şey, NFT’lerin sanat veya koleksiyondan daha fazlası için kullanılabilmesidir. Aracıları işlemlerden çıkararak ve Ethereum’un ERC-20 standart protokolü gibi Blockchain ağlarında değişmez kayıtlar oluşturarak iş yapma şeklimizde devrim yaratma potansiyeline sahipler.

Son birkaç yılda NFT pazarlarını çevreleyen çok fazla yutturmaca var. Bu, Christie’nin müzayede evinde tek bir parçayı 69 milyon dolara satan Beeple gibi sanatçılar arasındaki popülerliğinden kaynaklanıyor.

Bu sizin için ne anlama geliyor?

Sanat, koleksiyon ürünleri ve hatta sanal emlak ile ilgileniyorsanız, bu önümüzdeki yıllarda dikkat etmeniz gereken ilginç bir trend olabilir! NFT’lere yatırım yapmak, portföyünüzü çeşitlendirirken Blockchain teknolojisine dahil olmanın harika bir yoludur.

4. Web 3.0

2022 ve 2023’te dört gözle beklenecek bir sonraki kripto para trendi Web 3.0. İnternet son birkaç on yılda çok değişti. Bir zamanlar yalnızca çevirmeli bağlantılarla erişilebilen basit bilgi ağlarından, akıllı telefonu veya bilgisayarı olan herkesin erişebileceği birbirine bağlı bir veri merkezine.

2022-Web-3.0-Trendleri
2022 Web 3.0 Trendleri

Bu yeni bağlantı düzeyi sorumluluk getirirken, aynı anda tüm bu avantajlardan yararlanmaya devam ederken kendimizi çevrimiçi olarak korumak için Blockchain teknolojisi gibi araçlara ihtiyacımız var!

Web 3.0, insanların herhangi bir üçüncü tarafın katılımı olmadan doğrudan kendi şartlarına göre bağlandıkları zamanlara geri götürecektir. Ayrıca, kullanıcılara paralarıyla ne olduğu üzerinde daha fazla kontrol sağlayarak kripto varlıklarını ana akım haline getirecek. Web 3.0 ve içeriği hakkında daha fazla bilgi için bu makaleyi okuyun .

Bu sizin için ne anlama geliyor?

Web Three’nin yükselişi, insanların üçüncü şahısların katılımından ve günümüzde yaygın olan veri toplama uygulamalarından bağımsız olarak doğrudan kendi şartlarına göre bağlantı kuracakları zamanlara geri götürebilir. Kullanıcılara paralarıyla ne olduğu üzerinde daha fazla kontrol sağlayarak kripto varlıklarını ana akım haline getirecek.

Herhangi bir zamanda bir şeyler ters giderse erişimi kaybetme veya verilerinizin satılması konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Bunun nedeni, her şeyin Blockchain teknolojisi ile merkezsizleştirilecek olmasıdır!

5. DeFi (Merkezi Olmayan Finans)

Dört gözle beklemeniz gereken bir diğer kripto para trendi de DeFi (Merkezi Olmayan Finans) . Finansal hizmetlerde ve ürünlerde Blockchain teknolojisinin kullanımını ifade eder.

DeFi (Merkezi Olmayan Finans)
DeFi (Merkezi Olmayan Finans)

Bu, borç verme ve borçlanmadan varlık yönetimine ve ödemelere kadar her şeyi içerebilir.

DeFi nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, DeFi, finansal ürün ve hizmetlerde Blockchain teknolojisinin kullanılmasıdır. Bu, borç verme ve borçlanmadan varlık yönetimine ve ödemelere kadar her şeyi içerebilir.

DeFi, kullanıcıların üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan birbirleriyle etkileşime girmesine izin vererek çalışır. İşlemler, para transfer edilmeden önce tüm şartların yerine getirilmesini sağlayan akıllı bir sözleşme aracılığıyla iki veya daha fazla taraf arasında doğrudan gerçekleştirilir. Bu, yabancılar ve genellikle kârdan pay alan aracılar arasındaki güven ihtiyacını ortadan kaldırır!

Bugün DeFi coin sayısında bir patlama gördük . Yüzlerce var. en iyilerinden bazıları Aave, Uniswap, Solana ve daha fazlasını içerir. Geleceğe baktığımızda, bu alanda daha da fazla gelişme bekleyebiliriz. Daha fazla geliştirici DeFi projeleri üzerinde çalışmaya başlayacak ve pazar hızla büyümeye devam edecek.

Veri depolamanın yeni yollarının yanı sıra yeni ve daha verimli algoritmaların ortaya çıkmasını bekleyebiliriz. Geliştiriciler, DeFi alanında daha fazla şeffaflık ve güvenlik sağlamaya çalışacaklar. Ayrıca Blockchain teknolojisine aşina olmayanların bile dahil olabilmesi için daha kullanıcı dostu hale getirmek için çalışacaklar!

DeFi Sigortası da dahil olmak üzere halihazırda mevcut çerçevelerde iyileştirmeler göreceğiz. DeFi Insurance, kullanıcıların dijital varlıklarını kayıplara karşı sigortalamalarını sağlayan bir projedir. Kullanıcılar için daha fazla kapsam ve koruma sağlayacak daha fazla DeFi sigorta platformunun yükselişini göreceğiz.

Geleneksel finansal ürünlerin DeFi ortamına girmesini de bekleyebiliriz. Bu, işlemleri yürütme şeklimizde devrim yaratacak!

DeFi pazarına daha fazla insanın dahil olmasını bekleyebiliriz çünkü onlar için çok fazla fırsat var. %0,25 gibi düşük faiz oranlarıyla kredi veren MakerDAO veya Aave gibi platformlarda kullanıcı sayısında artış göreceğiz.

Bu sizin için ne anlama geliyor?

DeFi, finansal olarak birbirimizle nasıl etkileşimde bulunduğumuzda devrim yaratmaya hazır, hızla büyüyen bir endüstridir. Kullanıcıların üçüncü bir şahsa ihtiyaç duymadan işlem yapmalarını sağlar, bu da maliyetleri düşürür ve yabancılar arasındaki güven ihtiyacını ortadan kaldırır. Geleceğe giderken, merkezi olmayan finans projelerine yatırım yaparak ve yer alarak bu yeni teknolojiden yararlanmaya çalışın.

6. DApp’ler

Göz ardı edemeyeceğimiz en önemli kripto para trendlerinden biri, DApp’lerin büyümesidir. Ethereum veya EOS gibi merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan uygulamalardır.

DApp’ler, verileri depolamak ve işlemleri güvenli bir şekilde işlemek için merkezi sunucular yerine Blockchain teknolojisini kullandıkları için geleneksel uygulamalardan farklıdır. Ayrıca açık kaynaklıdırlar, yani herkes kodu görüntüleyebilir ve güvenlik açısından denetleyebilir.

Kullanıcılar verilerin manipüle edilme veya çalınma ihtimalinin olmadığını bildiğinden, bu onları geleneksel uygulamalardan daha güvenilir kılar. Ek olarak, DApp’lerin kullanımı genellikle daha ucuzdur çünkü işlemleri işlemek için aracılara ihtiyaç duymazlar.

Apps vs dApps
Apps vs dApps

Kullanıcılara geleneksel uygulamalardan daha fazla güvenlik ve şeffaflık sundukları için DApp’lerin popülaritesi artıyor. Ayrıca kullanımı daha ucuzdur, bu da onları uygun fiyatlı ürün ve hizmet arayanlar için harika bir seçenek haline getirir.

Geliştiriciler Blockchain teknolojisinin olanaklarını keşfetmeye devam ettikçe gelecekte daha fazla DApp’in ortaya çıktığını görmeyi bekleyebiliriz. Oyun, sosyal ağ ve daha fazlası için kullanılan DApp’lerin sayısında bir artış göreceğiz.

Bu sizin için ne anlama geliyor?

DApp’ler, Blockchain teknolojisine dahil olmanın harika bir yoludur. Kullanıcılara güvenlik, şeffaflık ve satın alınabilirlik sunarlar, bu da onları güvenilir ürün ve hizmetler arayanlar için popüler bir seçim haline getirir. Blockchain alanına dahil olmak istiyorsanız, DApp’ler başlamak için harika bir yerdir.

 • Kripto düzenlemeleri ve DeFi gibi bazı trendler geçen yılın trendlerinin devamı niteliğinde;
 • 2021 boyunca Metaverse ve NFT’ler gibi yeni konseptler ortaya çıktı ve bu yıl muhtemelen herkesin gündeminde olacaklar.
 • Web 3.0, yeni bir dijital çağın başlangıcı olabileceğinden 2022’nin ana konusu.
 • dApp’ler Web 3.0’ın bir sonucudur ve mobil uygulamaların çalışma şeklini değiştirecektir.

Son düşünceler

Bu en iyi kripto para birimi eğilimleri, önümüzdeki yıllarda görmeyi bekleyebileceğimiz bir şey. Bu popüler endüstrinin büyümesinin ve gelişiminin göstergesidirler ve Blockchain teknolojisinin geleceğine bir bakış sunarlar.

Ek olarak, bu trendler bize kripto para birimine yatırım yapmanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor çünkü bu endüstri uzun yıllar büyümeye devam edecek.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu