HaberlerKripto Para Haberleri

2021’de kriptoda M&A yaklaşık %5.000 arttı; ortalama anlaşma boyutu üç katına çıktı

Bir PriceWaterhouseCoopers (PwC) raporuna göre, kripto para birimi alanındaki birleşme ve satın alma (M&A) anlaşmalarının değeri 2021’de yaklaşık yüzde 5.000 artarak yaklaşık 55 milyar dolara yükseldi.

Uzaydaki ortalama anlaşma boyutları da 2021’de 52.7 milyon $’dan 2021’de 179.7 milyon $’a üç katına çıkarak, 2021’deki kripto para birimi fiyatlarındaki yükselişi ve son birkaç yılda alan içindeki artan aktiviteyi yansıtıyor.

Rapora göre, ilk 10 birleşme ve satın alma anlaşmasının değeri, 2020’de sadece milyonlarca iken, 2021’de milyarlarca olarak gerçekleşti. Yıl içindeki en önemli satın alma, Far Peak’in Bullish’i (GI) 8 milyar dolardan fazla satın almasıydı. İlk ondaki anlaşmaların hiçbiri milyar doların altına düşmedi.

PwC araştırması ayrıca kripto şirketleri arasında kaynak yaratmanın sekiz kat artarak 2021’de 34 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaştığını gösterdi. Bu, 2020’ye kıyasla yüzde 645’lik muazzam bir artış. Rapora göre, anlaşma sırasına göre ilk beş yatırımcı AU21, Genesis Block Ventures, Genblock Capital, Coinbase Ventures ve Moonwhale idi.

Dikkatinizi Çekebilir: Optimism, Kritik Hatayı Keşfettiği İçin Geliştiriciye 2 Milyon Dolarlık Ödül Öder

Kripto para toplamanın büyük bir kısmı, anlaşmaların yüzde 51’inden fazlasının orada gerçekleştiği Amerika Birleşik Devletleri’ne geri döndü. Bu, önceki yılın yüzde 41’inden önemli bir artış.

Bu artışa rağmen, Avrupa ve EMEA, küresel anlaşmaların yalnızca yüzde 33’ünü oluşturmalarına rağmen, toplam anlaşma değerinde ABD’yi geride bıraktı. Rapor, bu çelişkiyi, birkaç özel amaçlı satın alma şirketi (SPAC) anlaşmasının EMEA bölgesinin dışına yönlendirildiği gerçeğine dayandırdı. Asya-Pasifik bölgesi, geri kalan yüzde 13’ü oluşturdu ve 5 milyar dolarlık bağış toplama anlaşmaları topladı.

Dört büyük muhasebe firması ayrıca FTX, Sorare ve Celsius gibi kripto ve NFT odaklı şirketlerden fon toplama faaliyetlerinin ortalama fon toplama anlaşma boyutunun 16 milyon dolar artmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Bu bulgular, PwC’nin 5. Küresel Kripto Para Birimi (Kripto) Birleşmeleri ve Satın Almaları (M&A) ve Kaynak Yaratma Raporunun bir parçasıydı. Ve PwC’de bir kripto lideri olan Henri Arslanian’a göre, bazı anlaşma değerlemeleri “genelde gerekçelendirilmesi zor” seviyelere ulaştı.

Bununla birlikte, özellikle kripto para birimlerinin ve diğer dijital varlıkların son birkaç yılda nasıl patladığı göz önüne alındığında, rakamlar çok şaşırtıcı değil. Bitcoin ve diğer bazı altcoinler 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Chainalysis’in bir raporuna göre, NFT alanı da büyük bir artış gördü ve 2021’de 44 milyar dolarlık bir endüstri haline geldi. Hepsi bir araya geldiğinde, dijital varlık piyasası küresel bir boyuta ulaştı. 2 trilyon dolara yakın piyasa değeri.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu