Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

2021, Çinli kripto madencileri için acımasız bir yıl oldu

Anhui, Çin’de Bitcoin Madenciliğini Engelleyen Altıncı Eyalettir.

Çin’in Anhui eyaletinin elektrik kesintileri nedeniyle Bitcoin madenciliğini yasakladığı bildiriliyor.

Çin’in ulusal elektrik sağlayıcısı State Grid de faaliyetin ülke genelinde durdurulmasını talep etti.

Yerel raporlara göre Anhui, Çin’de Bitcoin madenciliğini “yasaklayan” altıncı eyalet .

Benzer bir dil, geçen ay Sichuan eyaletindeki büyük bir şehir olan Ya’an da Bitcoin madenciliğini yasakladığında kullanıldı . Ancak Anhui, son yasağın arkasındaki kilit faktör olarak elektrik kesintilerini belirtti.

Kripto para madenciliği , özel bilgisayarların bir blok zinciri ağındaki işlemleri doğrulamak için kripto kazandığı enerji yoğun süreci ifade eder.

Anhui eyaleti, Çin'in doğusunda, Şanghay şehrine yaklaşık 4,5 saat uzaklıktadır
Anhui eyaleti, Çin’in doğusunda, Şanghay şehrine yaklaşık 4,5 saat uzaklıktadır

İran ayrıca , ülke elektrik kesintilerinin vurguladığı yaz kesintileriyle mücadele ettiği için Mayıs ayında Bitcoin madenciliğini yasakladı . Eylül ayında bu yasak kalkacak. Ancak aynı şey Anhui’deki baskı için söylenemez.

Mayıs ayında yapılan kapsamlı bir hükümet duyurusu göz önüne alındığında, Anhui’deki bu yasak muhtemelen kalıcı olacak. O zaman, Çin Devlet Konseyi , yakından izlemeyi amaçladığı bir finansal riskler listesine Bitcoin madenciliğini de dahil etti. Görev, İç Moğolistan , Sinchuan, Qinghai , Yunnan ve Sichuan’daki Ya’an şehri de dahil olmak üzere diğer birçok ilde bir dizi madencilik yasağına yol açtı .

Eyaletlerin çoğu, hidroelektrik veya fosil yakıtlı olsun, enerji bolluğu nedeniyle uzun zamandır Bitcoin madenciliği için sıcak noktalardı.

China State Grid, Bitcoin madenciliğine ağırlık veriyor

Anhui yasağı ile diğer beş ilişki arasında küçük bir fark var.

İlk yasakların raporları, Çin’in çevre dostu bir ülke olarak imajını korumakla ilgiliydi. Özellikle İç Moğolistan gibi kömür zengini illerde geniş karbon ayak iziyle tanınan Bitcoin madenciliği bu fikirle çatışıyor.

Bunun yerine, Anhui, elektrik kesintileri nedeniyle faaliyeti engelliyor. Bu neden diğer illerdeki önceki yasaklarda çok daha az belirgindi.

Dahası, Çinli gazeteci Colin Wu’ya göre, Anhui yasağı Çin Devlet Şebeke Kurumu’ndan bir bildirimle getirilmiş gibi görünüyor. State Grid, Çin’in ulusal elektrik sağlayıcısıdır ve bu konuda dünyanın en büyüklerinden biridir.

Wu’ya göre, State Grid, ülke genelinde “sanal para madenciliğinin kapatılmasını talep etmek” için Devlet Konseyine katıldı. 

Anhui’den sonra Henan ve Gansu eyaletlerinin de madenciliği yasaklayacağını da sözlerine ekledi. 

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu